Mint felnőttek, felelősek vagyunk a következő generációkért.
Szeretnénk, ha boldog és egészséges életet élnének, és sikeres tagjai lennének a társadalomnak. De ez nagy felelősség. Hogyan bizonyosodjunk meg róla, hogy jó úton járunk?
Az egyik legjobb módja (véleményem szerint) annak, hogy a gyerekeket a siker útjára állítsuk, az, ha már fiatal korban bevezetjük őket a sportba és más testmozgásokba. A szervezett sportprogramokban való részvétel, legyen az rekreációs vagy versenyszerű, számos egészségügyi, és teljesítménybeli előnyt nyújt. Azonban vannak olyan sportok és szabadidős tevékenységek is, amelyek a hagyományosan ismert tevékenységeken ( úszáson, kosárlabdán, focin és hasonlókon ) túlmutató pozitív hatást gyakorolnak.
Itt vannak a küzdősportok, más néven harcművészetek.
Mi is a Küzdősport?
A küzdősportok egy általános kifejezés.
Vannak fogásokon alapuló harcművészetek:
- Aikido
- Judo
- Pankráció
- Brazil jiu jitsu
- Jiu Jitsu
- Orosz Szambo
Ütéseken alapuló harcművészetek:
- Kick-box
- Muay Thai
- Taekwondo
- Karate
- Box
- Krav Maga
- Kung Fu
Hibrid Stílusok
- Vegyes harcművészetek (MMA)
Fegyveres Alapú
- Kendó
Kenjutsu
- Eskrima
Meditatív:
- Tai Chi
Egyéb Stílusok:
- Wushu
- Hapkido
- Capoeira
Bár a lista nem teljes, sokféle harcművészeti stílus és technika választható a „küzdősportok” kategóriában.
A gyerekek természetesen aktív és kíváncsi lények. A strukturált harcművészeti órákon való részvétel során, amelyek támogató és szórakoztató környezetben zajlanak, a gyerekek leadhatják fölös energiáikat, valamint a sikeres élethez nélkülözhetetlen alapvető készségeket sajátíthatnak el.
Így a harcművészet hatékony eszköz lehet a gyerekek fizikai, érzelmi, mentális és társadalmi fejlődéséhez. Ezenkívül, amikor a gyerekek olyan környezetben vannak, ahol jól érzik magukat, valószínűbb, hogy megőrzik azt, amit megtanultak.
Érdemes megfontolni az alábbi impozáns előnyöket, amelyeket a küzdősportok nyújthatnak a gyerekeknek:
1. Javítja a Fizikai Erőnlétet és Motoros Készségfejlesztést
Az egyik legnyilvánvalóbb előny, amit a különböző küzdősportok kínálnak, a fizikai aktivitáshoz kapcsolódik. A harcművészetek a gyerekeket mozgásra ösztönzik, ami különösen fontos napjainkban, mivel a fizikai erőnlét legújabb trendjei szerint a gyerekek fizikailag kevésbé edzettek, mint tíz évvel ezelőtt. A harcművészetek segítenek finomítani a motoros készségeket, és javítják a gyerekek fejlettségi szintjéhez megfelelő módon a fizikai kondíciót.
- Fizikai erő és erő fejlesztése
- Kéz-szem koordináció javítása
- Testtudatos mozgások és testkontroll javítása
- Egyensúly és rugalmasság javítása
A kutatások azt is sugallják, hogy a fiatal résztvevőknél növekedés tapasztalható a kardiovaszkuláris kondícióban és az anaerob kapacitásban (Fukuda et al., 2011). Valójában ugyanaz a tanulmány kimutatta, hogy a fiatal dzsúdósok aerob kapacitása (ami a szív és a tüdő képessége, hogy oxigént szállítson az izmokhoz) nem csak a nem-sportolóknál, de a labdarúgóknál és még a tornászoknál is nagyobb volt!
2. Fokozza a kognitív fejlődést és teljesítményt
A harcművészetek egészségügyi előnyei nem csupán a fizikai képességekre és atlétikai tulajdonságokra terjednek ki. Bizonyíték létezik arra, hogy a küzdősportok résztvevőinek javult kognitív teljesítménye van. Morales et al. (2020) megjegyezte, hogy a rendszeres harcművészeti edzés javíthatja a gyermekek végrehajtó funkcióit (Ezek az agyi funkciók az emberi viselkedés és kognitív folyamatok irányításáért és szabályozásáért felelősek.)
Az még lenyűgözőbb, hogy olyan tanulmányok is léteznek, amelyek kimutatják, hogy azok a sportolók, akiknek több mint 10 éves tapasztalatuk van a küzdősportban, magasabb szürkeállomány térfogattal rendelkeznek az agy olyan területein, amelyek a motoros tanulás, a tervezés, a végrehajtás, a memória és a kognitív folyamatokhoz kapcsolódnak (Fukuda et al., 2011).
3. Biztonságos teret biztosít a negativitás visszafogásához
A küzdősport edzések biztonságos és konstruktív módon segítenek a gyerekeknek enyhíteni a szorongást, az agressziót és más negatív érzelmeket. Számos tanulmány leírja, hogyan tapasztalják a különböző harcművészeti diszciplínák fiatal résztvevői az érzelmi jóllét javulását, valamint nagyobb elégedettséget az életminőségükkel (Morales et al., 2020).
4. Fontos alapértékeket tanít
Az az elterjedt tévhit él, hogy a harcművészetek erőszakot tanítanak. Valójában az oktatás során, a tiszteletre, a fegyelemre, az önkontrollra, az alázatra és a türelemre összpontosítanak – a verekedés csak egy végső megoldás a gyakorlati helyzetekben. A gyerekek megtanulják tisztelni önmagukat, képességeiket és másokat
Az új készségek megtanulása és az övvizsgák és/vagy ranglépcső rendszeren való haladás növeli az önbizalmat és az önbecsülést
5. Fontos életképességeket ösztönöz
- Morales et al. (2020) megfigyelése szerint a küzdősportokban szerzett pozitív tapasztalat hatással volt az iskolai viselkedésre:
- Javult a motivációs légkör az osztályteremben
- Csökkent a hajlandóság az erőszak indoklására
- Javultak a társas kapcsolatok
A harcművészeti órák emellett:
- Segítenek a gyerekeknek megtanulni a társas készségeket, mint a közös munka, a csapatmunka és az osztozás.
- Megtanítják a fiataloknak a kitartás fontosságát, a frusztráció kezelését, a csalódások leküzdését és a hibákból való tanulást.
- A gyerekeknek sportszerűség fontosságát, a vereség elfogadását oktatják.
- Segítik a gyermekeket és serdülőket békés, erőszakmentes konfliktusmegoldási készségek megtanulásában, amelyek segítségével végső soron elkerülhetők a fizikai konfliktusok.
Ha a Küzdősportok ennyire nagyszerűek, miért nem népszerűbb a gyerekek körében?
Sajnálatos módon sok félreértés és mítosz kering a küzdősportok körül, amelyek befolyásolják a gyerekek részvételi számát.
Mítosz #1:
A harcművészetek az erőszakot tanítják
Az egyik legnagyobb akadály a gyerekek beíratásában az elképzelés, hogy a harcművészetek erőszakosak és brutalitást ösztönöznek. Bár a harcművészetek eredete a küzdelemben rejlik, sokkal többet jelent pusztán harcformánál. Az AAMA (n.d.) a harcművészeteket így írja le:
- Egy kodifikált rendszer, mely kulturális hagyományokon alapul
- Képzés, amelyben kiemelt fontosságú a testi, mentális és szellemi fejlődés
- Egy hagyomány, amely a békét, a fegyelmet és a tiszteletet tanítja
Néhány országban a harcművészeti órákat alternatív rehabilitációs kezelési lehetőségként használják arra, hogy a fiatalkorú bűnelkövetőket és erőszakos serdülőket kezeljék.
A harcművészet alapú segítségnyújtás alkalmazása a fiataloknak erősítette az alábbi készségkészleteket:
- Kritikai gondolkodás,
- Öntudatosság,
- Önuralom,
- Általánosan javult testi és szellemi jólét (Joseph, 2015)
Mítosz #2:
A harcművészetek túl veszélyesek
A fiatalok küzdősportokban való részvételének egy másik akadálya, a sérülés veszélye körül forog. Ne tévesszen meg: a sérülés kockázata valóságos dolog. Azonban ez bármilyen sportra igaz. Fontos még megjegyezni, hogy a legtöbb harcművészeti sérülés, ha bekövetkezik, akut; nagyon kevés súlyos sérülésről számoltak be olyan gyermekeknél, akik részt vesznek a küzdősportokban (Demorest, 2016).
Biztonságos fejlődési lépések
A fiatal generációval való munka részeként fontos megérteni, hogyan lehet kifejleszteni a fiatalok edzését és megfelelő atlétikai képességeket teremteni a gyermek- és serdülőkori növekedési és fejlődési periódusaiban (Radnor et al., 2020; Read et al., 2020). A gyerekek folyamatosan fejlődnek, és számos fizikai, pszichológiai, társadalmi és környezeti tényező befolyásolja képességüket.
Hosszútávú Atlétikai Fejlődési Modell
A Hosszútávú Atlétikai Fejlődési Modell (LTAD) keretrendszert annak érdekében hozták létre, hogy a sportolók elérhessék teljes potenciáljukat, egy tervezett, rendszeres és progresszív egyéni programozással, amely növeli az élethosszig tartó fizikai aktivitás esélyét (Ellerton, 2019). Ellerton (2019) szerint a küzdősportokban az edzőknek követniük kell az LTAD megközelítést, amely a következő kategóriákra terjed ki:
- Kronológiai Életkor: mennyi idős a gyakorló
- Relatív Életkor: a ugyanazon naptári évben született gyermekek közötti különbségek
- Fejlődési Életkor: a fizikai, mentális, kognitív és érzelmi érettség
- Csontkori Életkor: a csontfejlődés alapján meghatározott vázérettség
- Általános Edzési Életkor: más sportokban eltöltött évek száma
- Sport-specifikus Edzési Életkor: az az időszak, amikor egy sportoló egy sportot űz
- Intellektuális, Érzelmi és Mórális Fejlődés: a gyerekek fejlődési ütemének változása befolyásolja döntéshozatali képességüket az érzelmi kihívások kezelésével és a sportélményekkel összefüggésben.
Küzdősportok Fejlődési Lépései
Morales et al. (2020) nemrégiben kiváló módszertant publikált a fiatalok küzdősportok gyakorlásához, amely az LTAD megközelítést öleli fel. A stratégia figyelembe veszi a gyermekek harcművészeti edzésekbe lépésről lépésre történő játékos bevezetés fontosságát. A testi érintkezésre tanító gyakorlatok során hangsúlyt kap az egyéni fejlődés, a kölcsönös tisztelet ,az érzelmi (és fizikai) önkontrol , valamint a csoportbiztonság. (Morales et al., 2020).
Végszó
A harcművészet több mint csak egy sport – ez egy lehetőség a gyerekeknek minden korosztályban, hogy fontos tudást sajátítsanak el, amelyek segítenek nekik a siker elérésében az élet minden szakaszában.
Tehát miért olyan fontos a harcművészet a gyerekeknek?
- A harcművészet oktatás a test-elmekapcsolatra összpontosít, ami segít beépíteni fontos alapértékeket és életkészségeket
- Az edzések során a gyerekek tiszteletet, a fegyelmet, önuralmat, türelmet és a kitartást tanulnak.
- A harcművészetek javítják a fizikai és érzelmi egészséget, magasabb életminőséget nyújtanak
- Aki gyermekként tanul harcművészetet, magasabb szintű atlétikai képességeket szerez, amelyek növelik sportteljesítményt.
- Az új készségek megtanulása magabiztosságot és önbizalmat épít, ami pozitív élményt teremt a testmozgással kapcsolatban, mely növeli az egészséges szokások életen át tartó megőrzésének esélyét.
Annak ellenére, hogy a harcművészetek természetükből adódóan harcosak, a gyerekek és serdülők biztonságos környezetben sportolhatnak, fejleszthetik magukat.